skanzen vychylovkaPre potešenie z jazdy vláčikom Vašich ratolestí a nielen ich určite počas Vášho pobytu na Kysuciach navštívte lesnú železnicu v skanzene Vychylovka na Kysuciach premávajúcu na kysucko-oravskom pomedzí, ktorá je technickou pamiatkou svetového významu a vznikla v roku 1926 spojením do tej doby samostatných lesných železničných tratí – Kysuckej z Oščadnice do Chmúry a Oravskej z Lokce do Erdútky vybudovaním spojovacej železnice Chmúra – Erdútka. Pôvodná trať dosahovala dĺžku 61 km, s odbočkami mala železnica dĺžku vyše 110 km.

slovensky orloj v banskej bystriciNavštívte počas vašej dovolenky na Kysuciach obec Starú Bystricu, v ktorej stojí unikátny a jediný slovenský orloj. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Návrh od akademického sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja. Stará Bystrica je vzdialená od mesta Čadce iba 19 km.

termalne kupele rajecke tepliceAk si chcete zrelaxovať a vyhriať celé telo navštívte termálne kúpele v Rajeckých Tepliciach. Rajecké Teplice sú mesto ležiace 14 km od mesta Žiliny. Prírodné termálne liečebné kúpele v tomto meste patria medzi najznámejšie a najpríťažlivejšie na Slovensku. Za svoju slávu, už viac ako 600 rokov, vďačia výnimočným prírodným termálnym prameňom s teplotami od 37°C do 39°C, ktoré sú základom terapie, a ktoré majú vynikajúce liečivé účinky. V kúpeľoch sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové choroby a choroby z povolania.

snowparadise velka raca oscadnicaLyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača, kde sa môžu učiť lyžovať malé deti, inde na miernych svahoch jazdia začiatočníci a na dohľad sú tiež pravidelne upravované svahy so siedmimi ľahkými, štyrmi stredne ťažkými a dvoma ťažkými čierno vyznačenými zjazdovkami. Celkovo je k dispozícii 14 kilometrov zjazdoviek, všetky sú zasnežované technickým snehom. Pre vyznávačov bežeckého lyžovania sú pripravené trasy zdravia v dĺžkach jeden, tri, päť a desať kilometrov a z nich nástup na 62 kilometrov dlhú kysuckú lyžiarsku magistrálu. Celková kapacita strediska je 9700 osôb za hodinu. K dispozícii je kyvadlová doprava aj zo vzdialenejších parkovísk. Okrem toho vozia lyžiarov zo Žiliny, Čadce a Martina zadarmo.

kysucka galeria oscadnicaKaštieľ postavil gróf Ballestrem po roku 1910, zároveň pri ňom zriadil park s rozlohou vyše troch hektárov, ktorý k dnes predstavuje vyvinutý typ prírodného parku s rozlohou približne dva hektáre, v ktorom sa nachádzajú domáce i cudzokrajné dreviny. Kaštieľ prešiel viacerými stavebnými úpravami. V závere sedemdesiatych rokov 20. st. bola budova kaštieľa zrekonštruovaná pre potreby Kysuckej galérie v Čadci, ktorá bola verejnosti sprístupnená v roku 1981.

kalvaria oscadnicaObec Oščadnica patrí medzi najvýznamnejšie centrá letnej i zimnej turistiky na Slovensku. Tvorí malebný územný celok s charakteristickými prvkami valašského a kopaničiarskeho osídlenia. Z dávnej minulosti zostalo nemálo objektov pôvodnej ľudovej architektúry, nezmenila sa ani príslovečná pohostinnosť obyvateľov žijúcich pod masívom Veľkej Rače (1236m n. m.) - najvyšším vrchom regiónu Kysúc. V letnom období tu nájdete širokú ponuku možností pre aktívny oddych a relaxáciu. Výborne značené lesné cesty a chodníky vhodné na pešiu turistiku i cykloturistiku umožňujú výber ľahkých ale aj náročnejších trás.